Jaki sposób wybrać?

Na wstępie pragnienmy zaznaczyć, że poniższe objaśnienia mają jedynie charakter orientacyjny. Każde zlecenie ma swoją specyfikę i nie zawsze będzie się ona pokrywać z tym krótkim objaśnieniem. Zachęcmay do kontaktu z nami – zawsze z chęcią doradzim Państwu w jaki sposób najlepiej zrealizować zlecenie.

Dwoma podstawowymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę podczas doboru techniki znakowania dla danej realizacji jest:

  • ilość znakowany produktów
  • specyfika projekty, który ma być nadukowany (ilość kolorów, jego wielkość, występowanie skomplikowanych lub małych elementów oraz przejść tonalnych)

Małe nakłady (1-10 szt)

Przy niewielkich nakładach najbardziej wskazane są flex i flock oraz druk bezpośredni. Technologie te nie wymagają dodatkowych kosztów związanych z matrycami lub oprogramowaniem.

Flex i flock to technologie zdecydowanie trwalsza, jednak w swojej podstawowej formie (cięcie) technologia ta nie jest w stanie sprostać niewielkim lub bardzo skomplikowanym kształtom. Ponadto jest ona ograniczone jeśli chodzi o ilość kolorów gdyż wykorzystuje się przy tego typu realizacjach folie w określonych kolorach. Druk w pełnym kolorze jest możliwy jedynie przy druku solwentowym na foliach. Technologia ta nie sprawdza się również przy dużych aplikacjach, ponieważ folie te nie przepuszcają powietrza.

Druk bezpośredni umożliwia druk w pełnym kolorze nawet najbardziej skomplowanych kształtów i drobnych elementów. Przczym jego trwałość jest dość słaba (po 50 praniach lub długtrwałej ekspozycji może zacząć bleknąć).

Średnie nakłady (10-50 szt)

Zarówno flex i flock jak druk bezpośredni przy takich ilościch nadal z ekonomicznego punktu widzenia mogą być brane pod uwagę. Przy takim nakładzie można już również rozważyc haft.

Wykonanie haftu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztu programu haftującego: 70-100 zł netto. Aplikacje wykonane tą techniką są trwałe i eleganckie. Jej ograniczeniem jest brak możliwości wykonywania projektów w pełnym kolorze (np. zdjęć) oraz niewielkich elementów. Drobne teksty wykonane haftem mogą być nierówne i nieczytelne.

Duże nakłady (powyżej 50 szt)

Wykonując naduki na ilościch powyżej 50 szt należy zastanowić się nad sitodrukiem. Technologia ta ze względu na koniecznośc wykonia specjalnych matryc jest nieopłacalna przy mniejszych nakładach. Przy pomocy sitodruku możemy drukować dowolne, nawet skomplkowane i małe elementy. Natomiast słabo się ona sprawdza przy przejściach tonalnych – wykonywane są one za pomocą dużych punktów rastrowych. Ponadto nadruk w kilku kolorach generuje dodatkowe koszta


Poniższa tabela może pomóc zobrazować rozkładanie się kosztów wykonania aplikacji róznymi technikami. Są to jedynie wyliczenia szacunkowa, przy założeniu, że znakujemy tshirt, aplikacją wielkości A5 w jednym kolorze (choć przy hafcie i druku bezpośrednim ilość kolorów nie ma wpływu na cenę).